Please choose your preferred language

English Afrikaans

Prečo DOBRÁ starostlivosť o pleť nemusí byť komplikovaná

Invest In Yourself

Už máte dosť toho, že najnovší výstrelok starostlivosti o pleť je jediná vec, ktorá vašu pokožku zachráni?

Čo keby sme vám povedali, že aby ste robili pre seba to najlepšie, vaša pokožka potrebuje bilióny mikróbov z tisícov druhov? Rovnako ako vaše črevá potrebujú dobré mikróby, aj vaša pokožka závisí od toho, či sú jej mikrobiálni partneri zdraví. Výrobky, ktoré nepočítajú s mikrobiómom pokožky, často spôsobujú viac škody ako úžitku. Menej teda môže byť skutočne viac. Ak váš hydratačný krém nemá vyvážené pH, zbytočne míňate svoje ťažko zarobené peniaze. Ak váš čistiaci prostriedok zanechá vašu pokožku príjemne čistú, zbavíte ju cenných prirodzených olejov. Ak je váš očný krém nabitý konzervačnými látkami na potlačenie baktérií, narúšate mikrobióm vašej pokožky a koledujete si o najrôznejšie problémy.

Zdravé rezidentné mikróby pre vás robia toto:

1 – chránia vás pred patogénnymi baktériami tým, že kolonizujú všetok dostupný priestor na povrchu vašej pokožky a nenechávajú priestor pre tvorcov problémov (hovorí sa tomu konkurenčné vylúčenie ).

2 – veľa dobrých druhov mikróbov nachádzajúcich sa na pokožke produkuje antimikrobiálne peptidy, ktoré aktívne bojujú proti patogénom a posilňujú obranyschopnosť pokožky.

3 – Mikróby Lactobacillus produkujú kyselinu mliečnu, ktorá udržuje správne pH vašej pokožky a zlepšuje hydratáciu.

4 – udržiavajú malé stehovité štruktúry, ktoré držia vaše kožné bunky pohromade (tzv. tesné spojenia), ktoré fyzicky zadržiavajú vlhkosť a nevpustia patogény.

5 – niektoré produkujú kyselinu hyalurónovú priamo na vašej pokožke – to je úžasné, vzhľadom na to, aké úsilie niektorí z nás venujú tomu, aby ju dostali do svojej starostlivosti o pleť.

Môže to znieť, akoby si to všetko vyžadovalo veľa drahých výrobkov pohromade, ale v skutočnosti sú to predovšetkým nadbytočné vrstvy kožných elixírov a pleťových vôd, ktoré sú zodpovedné za prvé problémy s pokožkou – akné, ružovka (rosacea), ekzémy a citlivosť. Všetky sú zakorenené v nevyváženom mikrobióme kože. Niečo narušilo rovnováhu a umožnilo nesprávnym druhom mikróbov usadiť sa a dostať vašu pokožku do stavu chaosu.

Čo teda môžete urobiť pre obnovenie rovnováhy a pre udržanie zdravého stavu? Najskôr musíme zistiť, čo ohrozuje vyvážený mikrobióm:

  • Konzervačné látky – sú určené na ničenie mikróbov. Nechcete si predsa naplieskať na kožu nešetrne konzervované výrobky. Rovnaká filozofia platí aj pre konzervanty v spracovaných potravinách – poškodzujú váš črevný mikrobióm.
  • pH – výrobky, ktoré nie sú správne vyvážené, pripravujú pôdu pre nebezpečné mikróby. Prospešným kožným mikróbom sa darí pri pH okolo 5 a pri udržiavaní tohto pH ľahko prekonávajú invazívne druhy.
  • Pena rozpúšťa olej. Olej, ktorý vaša pokožka produkuje, je cenný a (ako ukazuje najnovší výskum) je to vysoko energetické jedlo pre priateľské mikróby. Tento olej (kožný maz) je pre vaše telo metabolicky nákladný, takže v skutočnosti platíte niektorým špičkovým zamestnancom, ktorí za vás robia veľmi dôležitú prácu. Nemá veľký zmysel ho spláchnuť odtokom.
  • Horúca voda – to môže byť jedna z najťažších skutočností, ktoré treba prijať, ale horúce kúpele a sprchy poškodzujú mikróby na vašej pokožke. Keď sa naši predkovia potulovali po Zemi a žili v súlade s prírodou, horúce kúpele bolo ťažké zohnať, a tak väčšina kožných mikróbov, s ktorými sme uzavreli partnerstvo, nemôže tento moderný luxus tolerovať.
  • Antibiotiká sú príliš často predpisované na mierne ochorenia, ale mali by byť vyhradené iba pre život ohrozujúce prípady. Antibiotiká zabíjajú bakteriálne mikróby bez rozdielu. Takto zostanete zraniteľní voči sekundárnej infekcii a nebudete mať zavedenú žiadnu prirodzenú obranu, ktorá by zabránila budúcim útokom patogénov.
  • Voda z vodovodu – z dôvodu rizika chorôb prenášaných vodou v mestských oblastiach, drvivá väčšina z nás nemá inú možnosť, ako použiť a konzumovať upravenú vodu. Možno bude ťažké sa tomu vyhnúť, ale uvedomte si, že by ja toto mohlo mať vplyv na mikrobióm kože
  • Pôrod cisárskym rezom môže znevýhodniť deti od narodenia. Naše telá sú dômyselne navrhnuté tak, aby dodávali všetky dobré mikróby, ktoré novorodenec potrebuje, na jeho ceste pôrodným kanálom. Ich kože sú osídlené mikróbmi v správnej rovnováhe a svoje prvé mikróby prehltnú na tej istej ceste a pritom im osídlia vnútornosti. Dojčenie tiež prispieva k zdraviu čriev, pretože je teraz zrejmé, že materské mlieko obsahuje prebiotiká, ktoré kŕmia mikrobiómy dojčiat a tiež probiotiká na množenie správnych druhov.

Teraz poznáme veci, ktoré môžu spôsobiť narušenie mikrobiómu, je o niečo jednoduchšie vedieť, čo treba hľadať a čomu sa pri výbere starostlivosti o pleť vyhnúť.

Výrobky na starostlivosť o pleť môžu častejšie poškodiť mikrobióm vašej pokožky, než si dokážete predstaviť. Našou radou je, aby každý, kto bojuje s akýmkoľvek ochorením kože, mal začať späť od základov. Čistite iba večer a iba ak sa odličujete – inak opláchnite vodou a použite čistiacu handričku. Naneste trochu hydratačného prostriedku vhodného pre mikrobiómy a pokračujte týmto spôsobom po dobu 2 týždňov. Naše telá vždy pracujú na dosiahnutí rovnováhy, ale jediný spôsob, ako sa k tomu dostať, je, ak príliš nezasahujeme. Možno vás príjemne prekvapí, keď zistíte, že vaše telo odvádza skvelú prácu pri návrate do starých koľají; a akonáhle to urobí, môžete sa obrátiť na Esse, aby ste sa dostali k jadru skvelej starostlivosti o pleť proti starnutiu – pretože Esse vždy dáva mikróby na prvé miesto.