Please choose your preferred language

English Afrikaans

Nanoparticles Lowdown

Nanotechnológia je štúdium a aplikácia extrémne malých častíc (menších ako 100 nanometrov – asi 40 000-krát tenších ako vlas).. V starostlivosti o pokožku, majú nano prísady dve formy: nanoemulzie – malé kvapôčky kvapaliny – a nanočastice – tuhé prísady ako oxid titaničitý a oxid zinočnatý.

Nanoemulzie obsahujú kvapky oleja a vody zmenšené na nanometrickú veľkosť (menej ako 100 nanometrov). Táto technológia je užitočná pri účinnejšom dodávaní aktívnych látok zvýšením prieniku účinnej látky do pokožky. Nanoemulzie sa všeobecne považujú za bezpečné za predpokladu, že prísady, ktoré dodávajú, sú bezpečné.

Nanočastice (tuhá verzia) sa široko používajú v opaľovacích krémoch a iných výrobkoch s UV ochranou. Získali si obľubu pre svoju schopnosť blokovať ultrafialové lúče a zároveň minimalizovať bieliaci účinok na pokožku. Kontroverzia okolo týchto nerozpustných nanočastíc súvisí s ich potenciálom preniknúť cez dermis a prípadne spustiť imunitnú odpoveď. Častice sú také malé, že si ich imunitný systém môže pomýliť s votrelcami a zahájiť útok. Existuje tiež obava, že častice by sa mohli dostať do krvi.

Nanočastice sú niečo, čomu sme sa rozhodli vyhnúť, pretože máme pocit, že existuje príliš veľa neznámych … tak prečo riskovať? V našich opaľovacích krémoch, je veľkosť častíc oxidu zinočnatého prísne kontrolovaná pomocou série sít určených na vyradenie akýchkoľvek príliš veľkých alebo príliš malých častíc. Takto sa bezpečne udržujeme nad limitom nanočastíc 100 nanometrov, ale predídeme tak bieliacemu efektu. Častice oxidu zinočnatého tiež natierame voskom, aby nedošlo k možnému narušeniu mikrobiómu vašej pokožky.