Please choose your preferred language

English Afrikaans

V roku 2003 autori projektu „Ľudský genóm“ (Human Genome Project) vyhlásili, že sekvenovanie ľudského genómu bolo ukončené, po 13 rokoch intenzívneho výskumu. Stálo to 2,7 miliárd dolárov. Teraz môžete mať svoj genóm sekvenovaný za pár dní za menej ako 1 000 dolárov.

Tieto nové nástroje na sekvenovanie génov umožňujú vedcom vidieť ľudské telo prostredníctvom novej optiky. Projekt „Human Microbiome Project“ začal v roku 2008 používať tieto techniky na získanie ďalších informácií o mikróboch, ktoré žijú v nás a na nás. Výsledky navždy zmenili starostlivosť o zdravie aj starostlivosť o pleť.

Kamkoľvek sa výskumníci v tele pozreli, vždy našli u zdravých osôb obrovské množstvo rezidentných mikróbov. Úloha mikróbov v čreve bola prvým terčom pozornosti verejnosti, ale existujú živé mikrobiómy spojené s pokožkou, pľúcami a ústami … stačí spomenúť niekoľko.

O výskum mikrobiómov bol veľký vedecký záujem. Počet vedeckých odkazov na „kožný mikrobióm“ v roku 2010 bol 854 … do roku 2015 sa tento počet zvýšil na 5070.

Teraz je úplne zrejmé, že naše mikróby potrebujeme a že bez nich nemôžeme optimálne fungovať. Kožné poruchy (a mnohé ďalšie choroby ľudí) sa v súčasnosti vnímajú ako narušenie mikrobiálneho ekosystému a reviduje sa stará filozofia „zabíjať tie zlé mikróby“, pričom nadmerné používanie dezinfekčných prostriedkov a antibiotík sa dostáva pod paľbu.

Novou filozofiou, ktorá nahrádza vojnu proti baktériám, je užívanie probiotík. Probiotiká sú živé mikróby, ktoré majú priaznivý účinok na človeka a používajú sa na prevenciu alebo kontrolu premnoženia patogénnych mikróbov a tiež na podporu zdravých jedincov.

Ukázalo sa, že lokálne aplikované probiotiká na pokožku sú účinné pri liečbe mnohých kožných porúch od ekzémov po popáleniny tretieho stupňa, ale iba v poslednom roku začala inovatívna kozmetická spoločnosť z Južnej Afriky používať túto technológiu proti starnutiu. Spoločnosť Esse Skincare uviedla na trh probiotické sérum, ktoré obsahuje 1 miliardu živých probiotických mikróbov na ml a tento produkt rezonuje v priemysle, ktorý je zastaralý kvôli narušeniu mikroflóry.

Sérum vyvolalo určité znepokojenie u regulačných orgánov v EÚ. Dovozné normy nedovoľujú dovoz výrobkov, ktoré obsahujú viac ako 10 mikróbov na ml, aby chránili spotrebiteľov pred zle konzervovanými krémami a telovými mliekami. Esse aktívne proklamovala prítomnosť miliárd mikróbov a trvalo takmer rok, kým bol produkt očistený ako bezpečný a efektívny. Esse sa nakoniec spojila s regulátormi potravín, aby získali colné povolenie.

Testovanie v Nemecku ukázalo, že nové sérum od Esse je bezpečné a má tiež schopnosť zlepšiť pevnosť pokožky v priemere o 16% za 28 dní, pričom zlepšenie zaznamenalo 100% z 20 testovaných osôb.

Tento produkt získava ocenenia a predáva sa po celom svete a spoločnosť Esse zaujala vedúce postavenie v globálnej probiotickej starostlivosti o pleť.