Please choose your preferred language

English Afrikaans
ZACHRÁNTE NOSOROŽCA – PRETOŽE JE VEĽKÝ!

Každý študent prírodných vied rozumie tejto polemike: všetky druhy na planéte obsahujú potenciálne cenné genetické informácie, ale veľké druhy sú pre verejnosť vždy ohniskom. Nikoho skutočne nezaujíma, či niektorý nedávno objavený druh chrobáka vyhynie, pretože jeho biotop bol zničený … ale ak by to bol nosorožec alebo slon … no, to by bola skutočne boľavá strata. Čo by sme povedali našim deťom?

Za posledných pár desaťročí sme vyvinuli nové nástroje, ktoré dokážu rýchlo a relatívne lacno sekvenovať gény. To nám umožnilo prvýkrát vidieť cez optiku genetiky. V roku 2004 sme sekvenovali ľudský genóm a pomocou tejto technológie nazreli na mikróby, ktoré žijú v našich telách – na naše mikrobiómy.

Rovnakými technikami sa teraz môžeme pozerať na mikrobiómy lovcov a zberačov … opodstatnený zástupca toho, čím sme bývali. Nemáme pre vás skvelú správu. Stratili sme najmenej 25% našej mikrobiálnej rozmanitosti. Títo stratení mikrobiálni partneri takmer určite mali nejakú spoločnú funkciu. Zatiaľ nemôžeme ani len špekulovať, čo za funkcie to mohli byť.

Chcem späť svoju úplnú rozmanitosť. Dôverujem výsledku miliónov rokov evolúcie.

Znepokojuje ma, že niektoré z týchto druhov môžu byť preč navždy. Možno nebudem schopný prinavrátiť svojich mikrobiálnych partnerov a napraviť škody, ktoré som na svojom mikrobióme napáchal.

Vieme, že svoju mikrobiálnu rozmanitosť strácame masívnymi zmenami nášho životného štýlu – nadmerné užívanie antibiotík, znížená rozmanitosť našej stravy, celodenný pobyt v interiéri, pôrody cisárskym rezom, znížená miera dojčenia a upravená voda sú niektoré z faktorov, ktoré za tým stoja. Momentálne neexistuje spôsob, ako by sme vedeli, kedy mikrób vyhynie. Absolútne netušíme, čo je tam vonku.

Je skutočne dôležité zdôrazniť škody, ktoré napáchame na svetových ekosystémoch, takže nenaznačujem, že by sme mali prestať bojovať za nosorožce, ale dávajme pozor aj na vyhynutia, ktoré sa nás priamo dotýkajú, aj keď nie sú predmetom správ.