Toto je naozaj ťažká otázka.
Koža sa dnes považuje za ekosystém… ako by ste teda odpovedali na túto otázku: Aký je dokonalý ekosystém?
Je to dažďový prales? Aký typ dažďového pralesa? Alebo je to koralový útes či savana? Predstavte si tieto ekosystémy ako mikrobióm kože Zeme.
Jedným z meradiel zdravia ekosystému je rozmanitosť. Rozmanitosť je meradlom toho, koľko druhov sa v ňom nachádza. Dá sa to použiť pre kožný mikrobióm?
Okolo tejto otázky sa vedú diskusie. Na jednej strane je jasné, že náš moderný životný štýl spôsobil stratu veľkej časti mikrobiálnej diverzity na našej koži. Lovci-zberači majú oveľa väčšiu rozmanitosť a nemajú tendenciu mať hŕstku druhov, ktoré sú veľmi dominantné (tak ako my). Na druhej strane, koža sa usiluje vylúčiť väčšinu prichádzajúcich mikróbov udržiavaním nízkeho pH (4,5), vylučovaním antimikrobiálnych zlúčenín (ako je kyselina sapienová) a udržiavaním vysokej hladiny soli (prostredníctvom potenia). Niekedy zvýšená rozmanitosť nie je dobrá a svedčí o príliš tolerantnom imunitnom systéme. Ukázalo sa napríklad, že tesne pred vypuknutím ekzému dochádza k zvýšeniu diverzity kožného mikrobiómu. To je zvyčajne sprevádzané zvýšením pH a poruchou bariérovej funkcie.
Potrebujeme teda rozmanitosť v rámci podskupiny mikróbov, ktoré sú určené na život na koži. Tej skupiny, s ktorou sme sa spoločne vyvinuli.
Stručne povedané, nikto zatiaľ nevie, ako vyzerá dokonalý kožný mikrobióm, a pravdepodobne sa ukáže, že je veľmi špecifický pre jednotlivca.