Please choose your preferred language

English Afrikaans

SUCHÁ PLEŤ

Kľúčovými faktormi určujúcimi suchosť pokožky sú množstvo mazu na pokožke a integrita funkčnej bariéry. Oba faktory určia stupeň rýchlosti transepidermálnej straty vody (TEWL) – mieru rýchlosti odparovania vody cez pokožku.

Pokožka je dynamická a reaguje na svoje prostredie. Pri aplikácii produktov s vysokým obsahom olejov, ktoré nepreniknú do pokožky, bude pokožka reagovať znížením množstva produkovaného vlastného mazu a pokožka sa stáva suchou. Tento stav pokožky sa dá napraviť vyradením takýchto produktov z dennej starostlivosti o pleť. Pokožka bude pár dni suchá, ale produkcia vlastného mazu sa obnoví a pokožka už nebude závislá na okluzívnych olejoch.

Existujú dva typy suchej pokožky – lipidovo suchá a dehydratovaná. Tieto dva typy sú často spájané, my sme ich oddelili kvôli ľahšej diagnostike.

Lipidovo suchá pokožka má málo mazu a má tendenciu vyzerať matne. Môže byť drsná a šupinatá, po umytí s pocitom pnutia. Bežný je vznik jemných kapilár a na lícnej kosti a v oblasti očí sa môžu objaviť mílie. Jemné vrásky sa vyskytujú predčasne.

Dehydratovaná pokožka je napnutá, vykazuje jemné vrásky a predčasne starne. Ľahko reaguje na klimatické extrémy.

 

ÚPRAVY ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU

  • Užívajte doplnok omega-3 s najmenej 600 mg omega-3 mastných kyselín s dlhým reťazcom (DHA a EPA) a vyhýbajte sa beztukovej diéte – konzumujte zdravé lipidy zo semien a orechov.
  • Používajte veľké množstvo hydratačného krému a ubezpečte sa, že obsahuje rastlinné oleje, ktoré sa dajú vstrebať a nie petrochemické oleje.
  • Nepoužívajte tuhé mydlo na telo ani na tvár – nájdite jemný sprchový gél s vyváženým pH alebo najlepšie čistiaci krém.
  • Na slnku noste klobúk.
  • Používajte výrobky obsahujúce kyselinu hyalurónovú.
  • Vezmite si kvalitné probiotikum a aplikujte probiotické ošetrenie pokožky, ktoré obsahuje živé kmene prospešných mikróbov, aby ste zlepšili bariéru pokožky a minimalizovali TEWL cez povrch kože.