Please choose your preferred language

English Afrikaans

CELISTVOSŤ KYSLÉHO PLÁŠŤA JE KĽÚČOM K BARIÉROVEJ FUNKCII POKOŽKY

Väčšine ľudí len tak nenapadne, že niečo tak zdanlivo nedôležité, ako je pH, môže mať obrovský vplyv na starnutie, ale má. S pribúdajúcim vekom sa pH našej pokožky zvyšuje od okolo 4,5 v najlepších rokoch do niečo viac ako 5, keď dosiahneme starobu. Vo svete mikróbov malé zmeny pH určujú, ktoré druhy baktérií dominujú v ekosystéme. Pre pokožku to znamená, že malé posuny nesprávnym smerom môžu viesť k nerovnováhe, v ktorej začnú dominovať oportúnne mikróby – myslite na akné, ekzémy, ružu a citlivosť.

Mohlo by to znieť príliš technicky, ale môžete riadiť pH vašej pokožky vo výbere prípravkov starostlivosti o pleť bez toho, aby ste na to veľmi mysleli. Len sa uistite, že VŠETKY produkty vo vami vybranom rozmedzí majú vyvážené pH okolo 4,5. Mnohé rady kozmetiky vyvažujú pH svojich čistiacich prípravkov, ale udržiavať emulzie stabilné pri nízkom pH nie je vždy jednoduché, takže pH hydratačných krémov je často ustálená na hodnote okolo 7.

V optimálnom stave vám váš mikrobióm pomáha samoregulovať sa tvorbou kyselín (napríklad kyseliny mliečnej), ktoré udržujú prostredie zdravo kyslé. Svojim probiotickým partnerom môžete pomôcť predídením narušenia pH pokožky. Znovu vyváženie narušeného kyslého plášťa trvá až 18 hodín, čo je zvyčajne dlhší čas ako medzi čistením a aplikáciou produktu, takže ak vaše produkty nie sú pH vyvážené, váš mikrobióm bude úplne zaneprázdnený pokusmi o nastavenie rovnovážneho pH na úkor svojich ďalších cenných funkcií.