Please choose your preferred language

English Afrikaans
NA VAŠEJ PLETI JE NIEČO MIMORIADNEI!

Bilióny mikróbov z tisícov druhov volajú vašu pokožku domov. Za normálnych okolností spolu vychádzajú dobre a budujú stavebné prvky, vďaka ktorým je vaša pokožka zdravá a krásna … ale ak narušíte tieto hladko fungujúce spoločenstvá mikróbov, objaví sa problém … zvyšuje sa miera starnutia a fyzické prejavy narušenia (myslíme akné, ekzémy a citlivosť) začnú vystrkovať rožky.

Samozrejme, nejde len o jednoznačný prípad pestovania farmy mikróbov na vašej pokožke – aj dobrí chlapíci môžu byť zlí … v závislosti od situácie. Vezmite si  Psuedomonas aeruginosa  (dobrá baktéria, ktorá prirodzene žije na vašej pokožke). V rovnovážnom stave vylučuje kyselinu pseudomónovú, ktorá pomáha predchádzať kožným infekciám, ale ak má mikrobióm vašej pokožky ťažkosti (dysbióza), môže sa dostať do vašej krvi. Potom zmení stranu a vyvolá pohromu vo vašom gastrointestinálnom alebo dýchacom systéme.

Znie to trochu ako filmová zápletka – baktérie na mojej pokožke ju udržiavajú silnú, ničím ich a oni sa obracajú a utekajú, vstupujú na zakázané územie a narúšajú iný systém … celú tú dobu nechávajú moju pokožku nechránenú a zraniteľnú voči útokom skutočného nepriateľa …. nejde o zápletku so „šťastným koncom“, ale predsa…

Ako sa teda tejto katastrofe vyhnúť? Ako udržiavať rovnováhu, ktorá zachováva vašu bariérovú funkciu nedotknutú? Tu je návod, ako … a nie je to také ťažké.

1.  Udržujte pH . Ideálne pH pokožky je asi 4,5. To predstavuje niečo ako kyselinový kúpeľ pre patogénne mikróby, ale ako letná dovolenka pre tie dobré. Mnoho tuhých mydiel a čistiacich prostriedkov je veľmi zásaditých. Nepoužívajte ich – vaša pokožka sa spamätáva 18 hodín, dovtedy ste sa umyli znova a tak ďalej a tak ďalej a tak ďalej…. Výrobky s vyváženým pH sú pravdepodobne najdôležitejšou vecou, ​​ktorú svojej pokožke môžete dať.

2.  Vyhýbajte sa antibiotikám  … a antiseptikám – zabíjajú baktérie. Viete, preto ich používate … ale teraz viete, že by ste nemali zabíjať svojich mikrobiálnych priateľov (pretože vaši mikrobiálni nepriatelia vás napadnú), takže prestaňte používať elixíry a krémy na hubenie mikróbov (pokiaľ nie ste môj chirurg).

3.  Hľadajte ekologické  výrobky s miernym konzervačným systémom. Znova, konzervačné látky ničia mikróby (kto chce monštruózny hydratačný krém ???), ale s určitými zručnosťami pri formulácii a konzervácii sa dá dosiahnuť všetko.

4.  Prebiotiká podporujú probiotiká v raste.  Probiotiká sú dobré mikróby, o ktorých sme hovorili. Prebiotiká sú potravou, ktorú potrebujú na rozkvet. Získanie správnych mikróbov je teda dôležitý začiatok, ale ich kŕmenie a výživa je SKVELÝM spôsobom, ako prejsť do #FutureOfSkincare (budúcnosti starostlivosti o pleť).