Please choose your preferred language

English Afrikaans

Prečo sa pokožka pri prechode na organické produkty detoxikuje? Túto otázku som za posledných 12 rokov, odkedy som prešiel na organickú starostlivosť o pleť, počul veľakrát. Je to oprávnená otázka. Rád by som vám pomohol pochopiť, aká je pleť neuveriteľná a čo sa stane, keď prejdete na organickú starostlivosť o pleť.

Pokožka

Začnime jednoduchým pohľadom na pokožku. Pozrite sa na seba do zrkadla. To, čo vidíte, je najväčší orgán tela, pokožka. Vidíte však iba hornú vrstvu epidermy, ktorá sa nazýva stratum corneum. Je to asi 5 vrstiev zhutnených odumretých buniek

Tesne pod hornou vrstvou epidermy nájdete bazálnu vrstvu pokožky. Tu sa vytvárajú nové kožné bunky. Cesta na povrch kože trvá asi mesiac.

Stredná vrstva vašej pokožky sa nazýva dermis. Rád o tom premýšľam ako o mieste kde sa deje kúzlo! Tu žije váš kolagén a elastín. Je plná ciev a kyslíka. Nájdete tu tiež vlasové folikuly, mazové žľazy a potné žľazy. Taktiež spojivové tkanivo a lymfatické cievy. Dermis pomáha podporovať štruktúru pokožky, ktorú môžeme vidieť.

Následne sa dostanete do podkožia, čo je vlastne výrazná vrstva tukového tkaniva. Poskytuje izoláciu a chráni vaše orgány.

Fakty o pokožke

Teraz, keď máte jasno v základných štruktúrach pokožky, poďme sa ponoriť hlbšie do jej úlohy. Nie je to len vrstva medzi vašimi vnútornými orgánmi a vonkajším svetom. Koža je jedným z piatich detoxikačných orgánov tela. Ak by ste mali vašu pokožku rozprestrieť, zaberala by asi dva metre štvorcové. Každú minútu sa zbavujete asi 30 000 odumretých kožných buniek. A vo svojej pokožke máte približne 17 kilometrov krvných ciev.

Vedeli ste, že ženy používajú 12–15 prostriedkov osobnej starostlivosti denne a tieto môžu obsahovať až 500 chemikálií? Predstavte si, aké chemické zaťaženie musí vaša pokožka a telo spracovať na to, aby fungovali dobre?

Prečo pokožka detoxikuje?

Pamätáte si dermis, o ktorom sme už hovorili? Ak pokožka nefunguje optimálne, v dermálnej vrstve dochádza k stagnácii. To môže znamenať, že toxíny sa usadili tam, kde by mali byť čerstvý kyslík a krv. Keď prejdete na ekologické výrobky starostlivosti o pokožku, umožníte pokožke tvrdo pracovať na odstránení toxického zaťaženia. To môže vyústiť do príznakov detoxikácie. Pamätajte, že pokožka je jedným z piatich orgánov vylučovania tela, takže detoxikácia je jednou z jej najdôležitejších úloh.

Je detoxikácia pokožky normálna?

Porovnajme si to s vaším telom, keď prestanete piť kávu. Môže to trochu vydesiť, že? Ak prestávate s kávou, pretože by ste chceli mať zdravšie a energickejšie telo a myseľ, zbavíte sa jej. Zaoberáte sa bolesťami hlavy a podráždenosťou. Riešite dokonca popoludňajšiu krízu. Jedného dňa sa však zobudíte s vynikajúcim pocitom! Netúžite po rannom cappuccine a viete, že ste sa dostali cez kofeínový detox. Je to preto, že vaša pečeň tvrdo pracovala a teraz je schopná fungovať ako zdravá pečeň bez stresu z nadmerného množstva kofeínu.

Detoxikácia pokožky je normálna a možno ju budete chcieť aj oslavovať, pretože vaša pokožka je teraz schopná robiť svoju prácu dobre.

Ako vyzerá detoxikácia pokožky?

Príznaky detoxikácie pokožky sú zvyčajne malé vyrážky na pokožke. Môžu trvať niekoľko dní až  týždňov. Môžu sa prejaviť aj ako citlivosť pokožky, prebytok mazu alebo dokonca suchosť. Vaša pokožka je zaneprázdnená opravou ochrannej bariéry, ktorá môže trvať asi 36 hodín. Taktiež musí odstrániť toxíny z dermálnej vrstvy, ktoré sa môžu vylučovať pokožkou. Niektoré toxíny sa odstraňujú aj prostredníctvom vášho lymfatického systému a ciev.

A čo baktérie?

Dôležitým faktorom, ktorý bol v poslednej dobe skúmaný, je váš kožný mikrobióm. Keď prejdete na organický produkt, konkrétne na probiotický produkt, vaša pokožka sa upraví na optimálne množstvo a pomer prospešných baktérií, nazývaných probiotiká. Predstavte si, čo sa tam musí diať, keď vašich 10 biliónov kožných mikróbov bojuje o nadvládu?

Vyživenie pokožky probiotikami jej umožňuje konečne dosiahnuť rovnováhu. Probiotiká sú kľúčom k zdravej pokožke a zdravá pokožka vie, ako dobre starnúť. Kožné probiotiká tiež ovplyvňujú kolagén a elastín, hydratáciu pokožky, rovnováhu pH a ešte oveľa viac.

Probiotiká sú kľúčom k tomu, aby ste svojej pokožke pomohli detoxikovať. Metabolizujú toxíny a vyrovnávajú imunitný systém vašej pokožky.

Ako môžem pomôcť svojej pokožke detoxikovať?

Môžete urobiť zmeny v jedle a v životnom štýle, aby ste pomohli pokožke detoxikovať, a vyzerať zdravšie. Jedzte veľa zdravého čerstvého ovocia a zeleniny. Pite viac vody a bylinkových čajov. Znížte obsah cukrov, nezdravých jedál, kofeínu a mliečnych výrobkov. A keď sa pozriete na seba do zrkadla, čo tak o sebe povedať niečo pozitívne?

Na záver, nikto nemá rád akýkoľvek druh detoxu, ale myslite na to, aká šťastná bude vaša pokožka, keď príznaky ustúpia. Vybavíte svoju pokožku a telo tak, ako by zdravá pokožka mala vyzerať a správať sa. A zdravá pokožka vie, ako dobre starnúť, ako reagovať na vonkajšie toxíny a ako vyzerať dobre a hladko.

Louise Pitot pomáha ženám žiť bez starnutia. Kombinuje organickú krásu vrátane probiotík a tvárovej jogy s trénovaním psychológie stravovania a funkčnej medicíny. Pri pohľade na vyvážené hormóny, nestarnúce stratégie krásy a vyživené telo Louise verí, že ženy môžu vytvárať celostné zdravie a dokonca starnúť dozadu!www.louisepitot.com

______________________________________________

Detox Photo by Vegan Liftz on Unsplash